Слаб интерес към българската дървесина
Застой на мебелната индустрия в Западна Европа - шанс за българските фирми
Кризата в дървообработващата и мебелната промишленост у нас не се задълбочава. По време на Ковид пандемията, когато имаше остър недостиг на дървесина, се получи бум - 2021-2022 г. бяха изключително силни за мебелната промишленост. Но заради въведеното ограничение за добив на дървесина в горите, които са във фаза старост и във вековните гори, цената й спекулативно се повиши и в момента дървесина има, но няма кой да я купува.
В момента има доста сериозен спад на търговията с мебели в Западна Европа и това се отрази на българските производители, на вносителите, на производителите на материали, цената продължава да е висока и затова дървесината започна да залежава в складове, в гората не се добива, изгнива. Важно е да се отбележи, че Турция става все по-силна като производител на мебели и азиатските държави Китай, Виетнам, Малайзия стават все по-конкурентни, предлагат все по-високо качество и продължават да бъдат с изключително ниски цени.
„Аз искрено се надявам, че този срив в Западна Европа може би ще даде шанс на българските производители“, заяви проф. д-р Васил Живков, председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост.
Българската мебелна индустрия е стабилна
Нисък марж между себестойност и печалба
Мебелите у нас скоро ще се произвеждат с дигитални паспорти
Предстои ЕС да определни единни правила за проектиране на устойчиви продукти и кръгово използване на дървесината
ЕС включи мебелите с приоритет в регламента за създаване на устойчиви продукти
ЕС включи мебелите с приоритет в регламента за създаване на устойчиви продукти